07:00

Kwasy i retinoidy - podsumowanie i odpowiedzi na najczęstsze pytania

Witajcie kochani!

Przychodzę do Was z postem, w którym chciałabym zawrzeć wszystkie dotychczasowe informacje na temat kwasów i retinoidów, które pojawiły się na moim blogu. Postaram się także odpowiedzieć na najczęstsze pytania, które pojawiają się wraz z tymi terminami :) Pod postem chętnie odpowiem także na Wasze pytania :)


Na niektóre pytania odpowiem sama, w kilku miejscach posłużę się cytowaniem wypowiedzi, moim zdaniem guru retinoidów -  Pani Basi Kwiatkowskiej. To Ona zaraziła mnie retinoidami, protekcją UV i dbaniem o siebie, zwłaszcza o wygląd zewnętrzny.


 Jest lato, mogę stosować kwasy i retinoidy ?

Jest to bardzo częste pytanie, które pada na różnych forach. Odpowiedź jest jasna i klarowna, możesz, ALE należy unikać kontaktu ze słońcem i stosować filtry przeciwsłoneczne. Jeśli chodzi o kwasy - lepiej podarować sobie wysokoprocentowe peelingi kwasowe, ale delikatne toniki, kwasy PHA jak najbardziej wchodzą w grę. Z retinoidami jest trochę inaczej, otóż po około trzech miesiącach stosowania nasza skóra staje się grubsza i paradoksalnie bardziej odporna na UV -oczywiście nie jest to przyzwolenie na opalanie się latem, obowiązkowo stosujemy filtry, ale nie musimy wpadać w panikę. :) 
,,Nie masz w planach wakacji i plaży w najbliższym czasie, częstego całodziennego spędzania na słońcu, masz w planach dobra skuteczna ochronę UV, kapelusz lub daszek + okulary gdy spędzasz dłuższy czas na sloncu to możesz zacząć kuracje i teraz. "


 Czy mogę stosować retinoidy pod oczy, na szyję, dekolt i dłonie? Co z efektem 'staruszki'?
,,Tak, możesz, tylko musisz pamiętać by postępować zgodnie z zasadami, ostrożnie. Musisz tez pamiętać, ze na początku stan skory może ulec pogorszeniu. Skora może wyglądać starzej, zwłaszcza w okolicach oczu, jest to wynik przesuszenia, które jest przejściowym efektem, nie trzeba się tym zrażać, jeśli objawy uboczne to tylko łuszczenie się, lekkie podrażnienie, zaróżowienie skory, przesuszenie to jest to całkiem normalny objaw i świadczy o działaniu retinoidow."
,, Retinoidy moga byc stosowane na okolice oczu, osobiscie stosuje. Wszystko zalezy od wrazliwosci skory, jedni mogą, inni rezygnują, ogólnie zwykle częstotliwość stosowania retinoidow na okolice oczu jest rzadsza niz na cala twarz czyli np jesli ktos jest w stanie stosować retinoidy codziennie na wieczór, to na okolice oczu stosuje je np. co 2-3 dni."
  
Mam cerę naczynkową, czy kwasy i retinoidy są dla mnie?

 To zależy, cery naczyniowe są bardzo wrażliwe i tak naprawdę powinny unikać kwasów i retinoidów, które są drażniącymi środkami, ALE są wyjątki.. Taki typ cer może spokojnie używać kwasów PHA i kwasu azelainowego, których używa się do leczenia trądziku różowatego. Jeśli chodzi o retionoidy - tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dużo zależy od naszych osobistych preferencji, np. moja płytko unaczyniona skóra zareagowała bardzo dobrze na tezaroten w Zoracu, na pewno takie cery powinny wybierać niskie stężenia i UWAGA, wybierać żelowe konsystencje oraz unikać alkoholowego podłoża. Retinoidy pogrubiają skórę, a co za tym idzie naczynia krwionośne są mniej widoczne :)
,,Produkty z retinoidami sa odradzane przy duzych problemach naczynkowych, jednak nie są zupełnie zakazane. Możesz ostrożnie poeksperymentować z np. kremem Retin-A (szkoda, ze w Polsce najniższe stężenie to 0,05%, w innych krajach jest bowiem jeszcze 0,025%) Stosowanie retinaldehydu nie jest az takie krzywdzące, wiele osób nie toleruje retinoidow i to nie tylko te osoby, które maja problemy naczynkowe i wtedy maja zawsze retinaldehyd jako opcje, który jest skuteczniejszy od retinolu"


 Ciągle się łuszczę, wstydzę się wyjść do ludzi.. co robić?
,,Jeśli Twoja skóra okaże się wrażliwa na tretinoinę/tazarotene i objaw łuszczenia, podrażnienia będzie intensywny mimo aplikacji tylko raz w tygodniu oraz uznasz, że jest to zbyt uciążliwe dla Ciebie - możesz zastosować dwie inne metody:
1- Możesz nakładać żel/krem na pół godziny, po umyciu twarzy i odczekaniu, a następnie go zmywać, jednak nie radziłabym tego robić codziennie, może na początek dwa razy w tygodniu i obserwować reakcję skóry.
2- Możesz najpierw nałożyć na twarz np. krem Physiogel lub inny krem natłuszczający o prostym składzie lub tez olej roślinny np. słonecznikowy naturalny, z pestek winogron, z orzechów włoskich, odczekać chwilę i dopiero na tak przygotowaną skórę nałożyć cienką warstwę retinoidu i ją pozostawić, także na początek zastosować częstotliwość raz w tygodniu. Obie metody są polecane przez lekarzy dermatologów w przypadku osób nietolerujących retinoidów."
 Czy podczas kuracji kwasami/retinoidami mogę stosować inne kwasy, serum z  witaminą C?
Podczas kuracji retinoidem serum z  witaminą C może bardzo podrażnić, dlatego lepiej jest je sobie podarować (chociaż dużo zależy od wrażliwości naszej skóry), podczas kuracji kwasami - obserwujemy naszą skórę. Jeśli stosujemy delikatne kremy z  kwasem/toniki, takie serum nie powinno zrobić Nam krzywdy.
,,Ogólnie to jest tak - zwracam uwage na to, ze retinoidy w fazie początkowej mogą podrażniać, wysuszać, powodować łuszczenie skory, mogą ale i nie muszą, sama musisz obserwować skore, im mniejsza ilość środków drażniących w tym czasie tym mniejsze szanse, ze skora będzie bardzo podrażnioną co tylko zraza większość osób do kontynuacji kuracji. Wiele osób ma skłonności do stosowania dużej ilości silnych środków w jednym czasie, czego efektem nie jest poprawa stanu skory ale jej pogorszenie. Ja nie przewidzę jaki jest stopień wrażliwości skory danej osoby, dlatego zawsze zalecam ostrożność, a po czasie możesz zacząć wprowadzać więcej produktów i sama zobaczysz co Ci będzie odpowiadać a co nie."
 Czy ochrona przeciwsłoneczna jest konieczna? Przecież słońce jesienią i zimą nie jest rażące.

Słyszę to pytanie wielokrotnie i za każdym razem odpowiadam - podczas kuracji kwasami/retinoidami zwracamy szczególnie uwagę na wskaźnik PPD (czyli ochronę przed promieniami UVA), to one są odpowiedzialne za powstawanie przebarwień. Czy jest to lato, czy zima promienie UVA i tak przedostają się przez zachmurzone niebo, mimo że pogoda nie jest słoneczna i nic na to nie wskazuje. Aby kuracja była efektywna stosujemy koniecznie filtry z  faktorem spf 50+.
 ,, Ochrona sloneczna jest niezbedna zawsze, bez wzgledu na to czy stosujesz retinoidy czy nie. Stosowanie retinoidow lub innych silniejszych skladnikow bez skutecznej ochrony UV (codziennie, dobra ochrona UVA, ekpozycja na slonce tyle co na co dzien, bez specjalnego wylegiwania sie na sloncu, latem kapelusz lub czapka z daszkiem) mija sie z celem, gdyz otrzymamy efekt odwrotny. Bez skutecznej ochrony UV, koniecznie wysokiej w zakresie UVA kuracja retinoidami może przebiegać dużo gorzej, skutki uboczne w postaci podrażnienia, zaczerwienienia skory mogą być silniejsze i bardziej uciążliwe. "

Czym nawilżać twarz? Czy jest to konieczne?
Nawilżanie jest bardzo ważną kwestią - nawilżona skóra szybciej się regeneruje, lepiej toleruje kwasy/retinoidy i nie jest tak podrażniona. Warto jest robić przerwy (raz, dwa razy w tygodniu), odłożyć środki i skupić się na nawilżeniu. Produkt powinien być dopasowany do naszego typu cery i naszych oczekiwań. O tym jakich substancji szukać w kosmetykach nawilżających pisałam TUTAJ!

                           
Jak długo mogę stosować kwasy i retinoidy?
Nie ma określonego czasu - dużo osób przerywa kurację kwasami/retinoidami na okres letni, ale spokojnie możemy stosować je przez cały rok. 
,,Najlepiej już zawsze, im dłużej stosowane tym lepsze efekty. Jeśli tylko je dobrze tolerujesz powinny już na stale zagościć jako Twój kosmetyk, ponieważ kwas retinowy znany jest już od lat 70 istnieją badania nad skutkami jego długotrwałego stosowania, naprawdę widać różnicę kiedy dana osoba stosowała retinoidy najpierw będąc młodą na trądzik a potem kontynuując jako preparat przeciwzmarszczkowy. "
 ,,Stosowanie retinoidow możesz traktować nie jako kuracje, ale jak regularna pielęgnację, tak jak codziennie zwykle każda kobieta stosuje jakiś krem na twarz tak może być stosowany Retin-A. ."
Zakończyłam kurację kwasami/retinoidami, czy mogę iść już się opalać?  
Jest to straszne przekonanie, które panoszy się w  internecie :D Wiele osób wraz z zakończeniem kuracji kwasem, czy retinoidem przestaje używać filtrów przeciwsłonecznych ,a  nawet idzie od razu się opalać! Nasz naskórek do całkowitego zregenerowania potrzebuje 28 dni, więc po zakończeniu kuracji ochrona przeciwsłoneczna jest obowiązkowa. Jeśli takiej ochrony nie przewidujemy, prawdopodobnie na naszej skórze pojawią się jeszcze głębsze przebarwienia i nawrót zmian trądzikowych/zaskórników.

Kiedy mogę przejść na wyższe stężenie kwasu/retinoidu?
Wtedy, kiedy niższe stężenie przestanie nas satysfakcjonować i nie będziemy widzieć żadnych większych efektów. Nie skaczmy z 5% stężenia, na 40% - zwiększajmy je powoli, to pozwoli uniknąć większych podrażnień.  

Jaka forma kwasu/retinoidu będzie działać najefektywniej?
To wszystko zależy od kwasu/retinoidu, podłoża, pH, stężenia i pKa danego kwasu (pisałam o tym  TUTAJ!,TUTAJ! i TUTAJ! ) oraz od substancji, którymi możemy zwiększyć penetrację kwasu/retinoidu (pisałam o tym TUTAJ! ).  

Czy skóra może buntować się na moją wcześniejszą pielęgnację? Co robię nie tak?
Oczywiście, że tak. Cera podczas stosowania kwasów/retinoidów jest bardziej wrażliwa, może zdarzyć się, że będą alergizować nas niektóre kosmetyki (choć wcześniej tego nie robiły). Przede wszystkim stawiajmy na delikatne, najlepiej apteczne, hipoalergiczne kosmetyki. 


Stosuję kwasy i retinoidy, ale nie widzę dużych zmian. Kiedy są pierwsze efekty? 
To dużo zależy od stanu naszej skóry i kwasu/retinoidu. Kwasy BHA i LHA oraz retinoidy są środkami, które przede wszystkim potrzebują czasu. Wówczas pierwsze efekty kuracji są widoczne dopiero po 4-6 miesiącach! Przy kuracjach kwasami AHA i PHA efekty są po miesiącu/dwóch miesiącach. Nie gorączkujmy się, cierpliwość to podstawa przy takich kuracjach. 


Mam okropny wysyp, czy to jest normalne? Ile to trwa?
Niestety, ale tak. Dużo zależy od stopnia zanieczyszczenia naszej cery - jeśli jest bardzo zanieczyszczona, pogorszenie stanu cery może utrzymywać się nawet do 8 tygodni. Jest to zupełnie normalne, prędzej czy później zanieczyszczenia te ujrzałyby światło dzienne :) Zagryzamy zęby, przeczekujemy wysyp i cieszymy się czystą skórą :) 
Czy mogę łączyć kwasy z kwasami, kwasy z retinoidami?
Oczywiście, że tak, ale nie na samym początku :) Łączenie kwasów z kwasami, czy kwasów z retinoidami wnosi wiele dobrego - wzmacnia ich działanie, działają szerzej, lepiej, efektywniej, ALE taka mieszanka może bardzo podrażnić. O ile stosowanie kwasów z kwasami nie niesie ze sobą aż takich skutków (jeśli są to stężenia do 10%), to łączenie kwasów z retinoidami na cerze nieprzygotowanej może zrobić niezły armagedon. Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z kwasami/retinoidami, zdecydujmy się na jeden środek. :)





Na kilka pytań odpowiedziałam także gościnnie na blogu Moniki TUTAJ! , jest mi naprawdę miło, że mogłam komuś pomóc.:)

Pozdrawiam Was cieplutko! :*

65 komentarzy:

 1. Bardzo fajny post. Informacje które w nim zawarłaś na pewno przydadzą się osobom, które stosują lub planują rozpocząć taką kurację.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja pierwsze efekty przy retinoidach zaobserwowałam po kilku dniach. Na szczęście ominął mnie wysyp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dużo zależy od stopnia trądziku i zanieczyszczenia cery (oraz osobistych preferencji) . Generalnie retinoidy nie dają tak szybkich efektów i u niektórych efekty są widoczne dopiero po pół roku. Dużo zależy też od substancji czynnej i pomocniczej, przykładowo izotretinoinę, czy inny retinoid łączy się często z antybiotykiem (erytromycyna) lub przeciwzapalnym nadtlenkiem benzoilu i działa wręcz błyskawicznie. Tretinoina na alkoholu może wymieść wszystko w przeciągu 2-3 miesięcy, a te, o zelowych i kremowych konsystencjach zazwyczaj potrzebują sporo czasu. Cieszę się, ze zauważyĺaś tak szybko efekty :)

   Usuń
 3. Przeczytałam wszysyko, większości byłam świadoma, z czego jestem bardzo dumna. Ciekawostką jest dla mnie fakt, że skóra robi się grubsza po retinoidach, zawsze myślałam, że jest odwrotnie. Przed kuracją miałam naprawde grubą skórę i peelingi chemiczne działy na mnie o tyle o ile o żadnej wrażliwości nie było mowy, teraz nawet tonik z 2% migdałem mnie podrażnia, więc myślałam, że skóra robi się cieńsza . Ogólnie przypadkiem odkryłam ten blog, a tu sama tematyka jaka mnie ścisle dotyczy i interesuje ! Dodaję do blogrolla by śledzić przebieg tego posta ;-)

  Mam jednak pytanie :
  Napisałaś może już gdzieś jakąś interesującą receptę stosowania retinoidów + kwasów ? Jakiś przykład, któy całkiem fajnie współgra ??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skóra jest widocznie grubsza, moja skóra po 7 miesiącach stosowania rzadko kiedy reaguje podraznieniem, a naczynka prawie w ogole nie są widoczne :)
   Ja lubię stosować 2% kwas bha (salicylowy) z retinoidem o zelowej konsystencji. Kwas wzmaga działanie kwasu, ale jest to opcja dla zaprawionych. Mozna używać także toniku z kwasami aha, ale dla mnie bha jest lepsze. Tonik nakładałam minimum 30 minut przed nałożeniem retinoidu.

   Usuń
  2. *kwas wzmaga działanie retinoidu. Mała pomyłka :)

   Usuń
 4. Zainteresowałaś mnie tym wpisem. Borykam się z trądzikiem już bardzo długo, aktualnie zaczęłam stosować maść Benzacne i widzę poprawę jednak muszę spróbować z kwasami póki nie ma jeszcze lata i mocnego słońca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie. Jeśli będziesz mieć jakiekolwiek pytania - chętnie pomogę :) Zapraszam także do przeczytania postów, które już pojawiły się na moim blogu :)

   Usuń
 5. świetny post ;) co prawda z retinoidami nie miałam jeszcze nic wspólnego, a to co napisałaś o kwasach już wiedziałam, ale na pewno przyda mi się na przyszłość ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Taka wiedza zawsze się przydaje ;)

   Usuń
 6. ciekawy post . co prawda nie stosuje , ale kto wie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety mam problematyczną cerę i albo stosuję kwasy, albo retinoidy. :(
   Kwasy jak najbardziej, nawet dla cer bez problemów, zwłaszcza tonik z PHA - cudnie nawilża, gorąco polecam!

   Usuń
 7. Przyda się na przyszłość, z retinoidami nie miałam jeszcze do czynienia, a kwasy mam tylko w Effaclar duo (chyba) , ale w końcu sięgnę po coś silniejszego :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz także wzmocnić działanie Effaclar, między innymi stosując tonik z AHA ;)

   Usuń
 8. Lubię posty w tej tematyce (co pewnie już napisałam), w końcu mogę poznać to, co tyle czasu na twarz nakładałam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja uwielbiam takie posty pisać, nie bez przyczyny post o kwasach i retinoidach, jest 100 postem na moim blogu ;)

   Usuń
 9. Odkąd zaczęłam stosować Locacid- czytam na blogach wszystko,co związane jest z retinoidami:)
  Mija drugi tydzień , mam lekką wylinkę dookoła ust,ale nic prócz tego- no może to- że moja skóra wygląda już lepiej, jaśniej i spłycają się przebarwienia potrądzikowe :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy reaguje inaczej, zwłaszcza jeśli miałaś już wcześniejsze doświadczenia z retinoidami i kwasami ;)
   Trzymam kciuki, oby było tak dalej! ;)

   Usuń
 10. Mam jeszcze jedno pytanie. Obecnie stosuję Isotrex (już 2,5 miesiąca) i moja skóra dobrze na niego reaguje i poprawa jest widoczna. Czy teraz musze mieć jakąś inną maść, czy nadal mogę stosować tą?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Isotrex jest połączeniem retinoidu z antybiotykiem. Jeżeli środek ten nadal Ci służy, nie widzę powodu, by przestać go używać. Sprawa jest taka, że na erytromycynę (antybiotyk) skóra bardzo szybko się uodparnia i lek nie bedzie działał tak dobrze, jak na początku. Natomiast izotretinoina nadal bedzie działać (tyle ze z antybiotykiem jest efektywniejsza) i powinnas zrobić przerwę po około 6 miesiącach regularnego stosowania :)

   Usuń
  2. Pięknie dziękuję za odpowiedź!:)

   Usuń
  3. Isotrex to sam retinoid, Isotrexin to retinoid i Erytromycyna :)

   Usuń
 11. Dzisiaj znajoma kosmetyczka poleciła mi na moje problemy z przebarwieniami i krostami przy mojej mieszanej cerze 40-latki krem CHARMINE ROSE NCBS CREAM (Składniki aktywne: kwas migdałowy 8%, kwas salicylowy 2%, glukonolakton, wyciąg z szałwii, wyciąg z różeńca górskiego). Powiedziała, że mogę go stosować razem z Effaclar K. Myslałam, że takie połączenie nie będzie dobre, ale z tego co czytam tutaj można by było za jakiś połączyć te dwa kosmetyki. Co o tym myślisz? Niestety ostatnio krosty mam też na dekolcie i plecach, więc mam sporą powierzchnię do leczenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owszem, można je połączyć. Nie wiem czy sprawdziłyby się kładzione na siebie, ale może rozłożysz je na rano i wieczór, albo używaj ich naprzemiennie wieczorem :)

   Usuń
  2. Nie myślałam, aby je nakładać jeden na drugi.Myślę, ze Effaclar k zastosuję rano, a krem z kwasami na noc.

   Usuń
 12. Witaj!
  Trafiam do Ciebie przypadkiem, nie łatwo znaleźć w necie osoby stosujące Zorac przeciwtrądzikowo.
  Mam 30 lat i z trądzikiem zmagam się chyba połowę swojego życia. Problem nasilił się kilka lat (!) po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, które – żeby było ciekawiej – dermatolog przepisał mi właśnie na syfy. Od października 2013 byłam na kuracji Zoraciem 0,05%. Początkowo aplikacja co trzecią noc, potem co drugą. Doszłam do częstotliwości 5 nocy pod rząd i noc przerwy. Miałam zamiar dłużej go stosować, niestety ze względu na wczesne nadejście wiosny dermatolog poradziła mi tymczasowe zakończenie kuracji, po równych 6 miesiącach. W tym czasie bywało ciężko, nawet bardzo. Wszystko planowałam właściwie pod „harmonogram” mojego łuszczenia. Musiałam zawsze rano sie zastanowić czy dziś jest dzień kiedy mogę założyć czarną bluzkę, czy też wszyscy w biurze będą widzieć „śnieg” na moim ubraniu. W czasie kuracji miałam kilka wysypów ale nie były większe niż w najgorszym momencie moich wysypów sprzed Zoracu. Po kilku miesiącach było już całkiem nieźle. Teraz kiedy go odstawiam trochę boję się jak moja cera będzie wyglądać, czy problemy nie wrócą z taką siłą jak kiedyś (nie czaruje się że nic mi nie będzie wyskakiwało, ale nie chce takiego natężenia jak kiedyś),ale wiem że ostrym słońcem jakie już się pojawia, mogę zrobić sobie krzywdę (a jestem osobą dość aktywną, i weekendy chętnie spędzam na świeżym powietrzu) Teraz, po pół roku mam „wymęczoną” skórę na twarzy – przesuszona, wrażliwa, po nałożeniu makijażu widać różnice z szyją (już dosłownie każdy krem mnie podrażnia i jestem czerwona).
  Jakie były Twoje wrażenia po odstawieniu Zoracu? Jaka była cera po miesiącu, dwóch, trzech?
  Pozdrawiam serdecznie!
  Anna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Aniu ;)
   Moja cera po odłożeniu retinoidów żeby nie skłamać.. była w lepszym stanie niż wcześniej. Stosowany przeze mnie tezaroten zlikwidował w większym stopniu problemy naczyniowe, cera stała się mniej wrażliwa, lepiej nawilżona. Niestety nie u każdego są takie efekty - czytam, podglądam różne fora i wiele osób skarży się, że skóra po retinoidach jest cieńsza, bardziej wrażliwa, mniej odporna na czynniki zewnętrzne, pojawiają się zmiany naczyniowe, których wcześniej nie mieli. Nie wiem czy jestem jakimś szczęściarzem, ale u mnie było zupełnie na odwrót. Efekty stosowania retinoidów utrzymują się przez 6-12 miesięcy, sama po miesiącu od odlożenia Zoracu, zaczęłam stosować kwasy, ponieważ bałam się nawrotu.
   Na Twoim miejscu odłożyłabym retinoidy i skupiła się na nawilżeniu. Obserwuj swoją skórę, jeśli zauważysz jakieś zmiany, to śmiało pisz ;)

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź!:)
   Zoracu zostało mi jeszcze na jedna aplikacje więc dziś ostatni dzień. Do nawilżenia stosowałam kilka kremów na zmianę po kilka dni, bo przy stosowaniu jednego zaczynałam odczuwać pieczenie po kilku dniach. Teraz pozostanę przy Zinalfacie. Dermatolog poleciła mi także Bioderme Sensibio Forte i krem BB z filtrem z tej serii. Zobaczymy jak będzie. Moja skóra regeneruje się dość szybko więc myślę, że w ciągu dwóch, trzech tygodni dojdzie do siebie. Martwi mnie tylko to co napisałaś o utrzymywaniu się efektów. Miałam nadzieję, że dzięki retinoidom pozbędę się trądziku w ogóle, może nie jedną kilkumiesięczną kuracją, ale jednak.
   Mam zamiar troszkę jeszcze podziałać przez najbliższy miesiąc Acne Dermem, skoro można go stosować do woli niezależnie od słońca. Potem może spróbuję kwasów - i to dzięki Tobie bo nie znalazłam lepszej strony na której taki laik jak ja może znaleźć cos dla siebie i to zrozumieć ;)
   Jakie kwasy polecasz? Przy założeniu że za miesiąc i w okresie letnim mam zamiar wystawiać się na słońce.

   Usuń
  3. Kwas azelainowy i glukonolakton ;) W poprzednich miesiącach dokładnie opisałam moją kurację i pokazałam efekty po trzech miesiącach ;)

   Niestety trądzik można zaleczyć, nie wyleczyć ;/

   Usuń
  4. Wszystko znajdziesz w zakładce' Skóra'. Pozdrawiam :)

   Usuń
 13. Jak długo należy przyjmować antybiotyki w przypadku trądziku pospolitego, czy prawdą jest, iż można je przyjmować ok 6 miesięcy?
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zależy od konkretnej dawki, ale przeważnie takie kuracje trwają od 3 do 6 miesięcy.

   Usuń
 14. Rewelacyjny post! Naprawdę :-) Ja właśnie zaczęłam przygodę z retinolem ;-)
  Zaopatrzyłam się w filtr do twarzy z Vichy by mieć pewność, że wszystko robię należycie.
  Ewo, mam do Ciebie pytanie. Zastanawiam się nad mieszaniem 2 produktów z retinolem. Kupiłam serum do twarzy z retinolem Dr. Brandta i krem do twarzy z Vichy Liftactiv Advanced Filler Pure Retinol + LR2412. Sprawa wygląda tak: Serum z Dr Brandta jest dla mnie o dziwo bardzo delikatny (mam bardzo wrażliwą, suchą, płytko unaczynioną cerę), a z Vichy zbyt mocny. Myślałam by je razem (przy każdej aplikacji) wymieszać na dłoni i cienką warstwą wetrzeć na oczyszczoną twarz. Nie wiem tylko, czy tak można robić? Nie chcę już kupować 3 produktu z retinolem, z kolei nie wyrzucę tych 2 kosmetyków z czego jeden kosztował mnie 400 zł :o, zależy mi na kuracji przeciwzmarszczkowej, i na pogrubieniu buzi etc. Kochana, co mogłabyś poradzić?

  Pozdrawiam
  Ania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochana, już wszystko powiedziałam Ci na fb :) Pozdrawiam ciepło!

   Usuń
 15. Witaj, czy po zastosowaniu toniku z glukonolaktonem (sama woda i glukonolakton w stezeniu 10%) moge uzyc kremu nawilzajacego badz np masla shea??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lola, tak, ale regulowałaś pH toniku? Jeśli nie, jest bardzo kwaśne i tonik jest lekkim peelingiem i nie nadaje się do częstego stosowania.

   Usuń
 16. Witaj Ewo!
  Bardzo prosze Cie o pomoc. Otoz moj problem polega na tym iz mam skore z przebarwieniami i piegami. Planuje stosowanie zorac i nie jestem pewna czy to dobry wybor.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mogłabyś szerzej opisać swój rodzaj i typ skóry? Skłonności do odwodnienia/rumienia/podrażnień? :)

   Usuń
 17. Witaj Ewo
  Moja cera jest cera normalna. Strefa T sie zawsze przetluszcza. Nigdy nie mialam problemow z tradzikiem no procz wagrow na nosie i brodzie. Moja cera nigdy nie byla na nic uczulona. Ostatnio stosowalam Iwostin perfectin lucidin peeling do skory z przebarwieniami. Jego glowny skladnik to kwas glikolowy 12% oraz uzywalam skinoren. I tak na zmiane co dziennie przez 6 miesiecy. Oczywiscie do tego nawilzanie i wysoka ochrona przeciwsloneczna. Do tej pory nic sie nie zmienilo cera jest gladsza a plamy i piegi nadal sa. Z gory Ci dziekuje za porade Daria.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mala poprawa mam cere mieszana bo normalna maja dzieciaczki. Nigdy nie mialam rumienia ani podraznien. Daria

   Usuń
  2. Zorac to dobry wybór, ale może się też sprawdzić tretinoina na kremie: Locacid :)

   Usuń
  3. Bardzo Ci dziekuje za pomoc. Powiedz mi jeszcze jak uzywac tego zoracu? Co dziennie na noc czy zaczac od 2 razy w tygodniu? I co moge uzywac razem z zorac aby twarz nawilzyc? Nigdy tego nie stosowalam i nie wiem jaki zestaw powinnam miec procz zoracu. Ewo! Czy cala to bitwe moge zaczac juz teraz mam na mysli lato.

   Usuń
  4. Zaczęłabym od rzadszej aplikacji 1-2 razy w tygodniu, obserwuj cerę, aby nadmiernie jej nie podrażnić, przy stosowaniu mocnych środków, szczególnie taką porą roku, należy zachować szczególną ostrożność ;) Niestety nie wiem, to wszystko zależy jak zareaguje na niego Twoja cera, kosmetyki należy dobierać do aktualnych potrzeb skóry nie ma udanego zestawu :)

   Można, ale musisz unikać słońca, stosować stabilną ochronę przeciwsłoneczną oraz unikać silnych podrażnień retinoidem :)

   Usuń
 18. Mam pytanie. We wrześniu biorę ślub i moja dermatolog od dwoch m-cy stosowania Akneroxidu kazała teraz stosować codziennie zorac na plecy 0,1%. Plecy jako tako poprawily sie po poprzedniej maści , jednak nadal są przebarwienia i nowe wykwity. Chciałam od sierpnia zacząc się opalać na solarium, by jakoś wyglądać do sukni ślubnej, i teraz moje pytanie: kiedy mam odstawić zorac , zeby się opalać? Aha, i 6 dni przed ślubem zapisała jeszcze jakiś antybiotyk dodatkowo. Jednak nic nie wpomniała o zabezpieczeniu filtrem( czy muszę, skoro plecy ukryte są pod bluzką) i kiedy mam skonczyc stosowac zorac. Dodam , ze stosuję go punktowo. Bardzo proszę o poradę, bo ślub tuż tuż! Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli zamierzasz opalać się na solarium, nie polecam jakichkolwiek retinoidów i kwasów, bo powstaną tylko brzydkie, trwałe przebarwienia, teoretycznie musi minąć 28 dni, ale czas wydłuża się do 6 miesięcy, czasu, przez jaki działa retinoid na skórze. To nic, że nakładasz go tylko punktowo, uwrażliwia on skórę na działanie promieniowania :( Może opalanie natryskowe?

   Usuń
  2. Natryskowe raczej odpada :( boję się o sukienkę i plamy z suchą, schodzącą skórą. Czy jeśli zaprzestałabym zoracu po 3 dniach aplikacji, czyli dzisiaj, to w sierpniu mogę spokojnie zacząć się opalać, a jeszcze przez caly czerwiec stosowac dalej akneroxid na plecy zamiast zoracu, to jest na nadtlenku benzoilu? Dziękuje za rady! MARTA

   Usuń
 19. Droga Ewo
  Bardzo Cie prosze o porade. Pisalam juz wczesniej ze mam piegi i przebarwienia oraz iz planuje zaczac przygode z zorac. Napisalas mi ze moge sprobowac Locacid. Powiedz mi co bedzie lepsze bo juz sama nie wiem a im wiecej czytam tym bardziej glupieje. Jesli zdecyduje sie na Zorac to po jakim czasie zacznie sie luszczenie? Ile moze takie luszczenie trwac? Czy przy kuracji Locacid tez pojawi sie luszczenie? Ktory z tych srodkow lepiej potadz sobie z tymi ptzebarwieniami?
  Bardzo Cie prosze o pomoc. Pozdrawiam Daria

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli masz piegi i przebarwienia, to nie wiem czy retinoid jest dobrym pomysłem, chyba że nie są to przebarwienia związane ze słońcem, tylko stanem zapalnym, jeśli ulegasz poparzeniom słonecznym, to jednak nie zdecydowałabym się na retinoid taką porą roku. Łuszczenie zazwyczaj pojawia się po 2-4 dniach od użycia retinoidu, trwa różnie, przy dobrym nawilżeniu około 2 dni, dzień pierwszy jest najgorszy, ale do opanowania. Przy słabym nawodnieniu skóry, złej częstotliwości i agresywnej pielęgnacji rozciąga się w czasie. Jeśli to przebarwienia pozapalne, świeże, czerwone, retinoid ich nie usunie, muszą wchłonąć się same, natomiast utrwalone - od regularności, tolerancji i pielęgnacji dodatkowej :) I ochrona przeciwsłoneczna, to bardzo ważne aby była bardzo wysoka i stabilna.

   Usuń
  2. Droga Ewo!
   Bardzo Ci dziekuje za pomoc. Ja nie ulegam poparzeniom slonecznym raczej do tego nawet nie dopuszczam. Nigdy nie mialam tradziku wiec tez nie sa to przebarwienia po tradziku. Ja jestem blondynka i mam piegi najwiecej pod oczami na nosie i policzjach. Malo tego mam tez takie plamy no wiesz takie jakie mozna czesto zauwazyc u osob starszych. Moja babcia takie ma. Nie chce juz uzywac tych kryjacych podkladow. Piszesz ze nie wiesz czy retinoid to dobry pomysl? Co w takim razie bys mi proponowala. Ja juz chcialam isc po ten Zorac. Tylko czy warto czy podziala? Daria

   Usuń
  3. Dodam jeszcze ze jesli wystawiam buzie na slonce to wylazi tego jeszcze wiecej dlatego chowam sie jak tylko moge. Ale bardzo bym chciala usunac te ktore mam albo choc rozjasnic. Wyczytalam tez ze jesli sie nie ma tradziku to szkoda skore meczyc zorackiem ale z drugiej strony pisze tez ze on powinien ladnie cere rozjasnic. I tak juz sama nie wiem co dla mnue jest dobre a co nie. Pomoz kochana bo oglupieje. Daria

   Usuń
  4. Dario, retinoidy mogą ci pomóc, bo masz przebarwienia posłoneczne, ale nie polecam kuracji latem w Twoim przypadku, ponieważ masz skłonność do przebarwień, a retinoid, nawet mimo stosowania ochrony przeciwsłonecznej zaostrzy problem. Polecam na ten moment spróbować z witaminą C z codziennym, regularnym stosowaniem filtrów, a na Zorac radzę zdecydować się jesienią ;)
   https://mademoiselleevebloguje.blogspot.com/2016/05/witamina-c-w-kosmetykach-formy-witaminy.html

   Usuń
  5. Ewuniu bardzo Ci dziekuje jestes swietnym fachowcem. A ta witamine C to w jakim produkcie? Mozesz mi cos polecic dobrego?

   Usuń
  6. Ewo jak mozesz to polec mi jeszcze jakis kosmetyk do bardzo suchej skory zeby ja mocno nawilzyc. Siostra moja taka ma i ostatnio nawet podklad brzydko wyglada. Ma ta skore taka zmeczona sucha ale to chyba jej wina bo bardzo czesto wieczorem nie zmywa makijazu spi w tej masce. Daria

   Usuń
  7. O witaminie C i polecanych produktach przeczytasz tutaj: https://mademoiselleevebloguje.blogspot.com/2016/05/witamina-c-w-kosmetykach-formy-witaminy.html

   Unikam polecania gotowych kosmetyków, każda SKÓRA ma inne potrzeby. Jeśli ma bardzo suchą cerę, warto przyjrzeć się kosmetykom z mocznikiem np. żel Biolaven na noc, Lynia 10% mocznik, Pilarix :) Oczyszczanie to podstawa, zanim zacznie wprowadzać jakąkolwiek pielęgnację, powinna zadbać o codzienne, dokładne oczyszczanie skóry :)

   Usuń
  8. Ewo przeczytalam wszystko bardzo uwaznie i powiedz mi jakie serum z vitamina c bedzie dzialalo najefektywnuej antiox , liq cc, ava czy moze flavo c?

   Usuń
  9. Ewo mysle aby zakupic na biochami urody serum rozjasniajace extra. Tylko wyczytalam ze mozna aby twarz przemywac hydrolatem i oto moje pytanie jakim hydrolatem? Jesli zakupie to serum do tego hydrolat to co jest mi jeszcze potrzebne aby bylo jak najlepiej? Czy jest potrzebny jakis krem procz tego z filtrem mam obecnie ten z vichy. A jesli by dolaczyc tonik z kwasami ?

   Usuń
  10. Ewcia doradz mi czy lepsze bedzie z biocheni urody Antiox czy serum extra na te moje piegi i przebarwienie. A co do hydrolatu to moze byc truskawkowy? pisze ze rozjasnia.

   Usuń
  11. Anonimowy2 czerwca 2016 18:36 Największe stężenie witaminy C posiada serum lIQ CC w formie kwasu askorbinowego, ale jest on najbardziej drażniący i nie zawsze najefektywniejszy, w niektórych przypadkach lepiej działa tłuszczowa witamina c, zawarta m.in w przytoczonym przez ciebie serum Antiox. Jeśli potrzebujesz nawilżenia i masz problem z odwadniającą się, wrażliwą cerą, najodpowiedniejsze bedzie serum Antiox, jeśli zależy Ci głównie na rozjaśnieniu przebarwień i masz mało wrażliwą cerę - LIQ CC, AVA jest bardzo delikatniutka i jest głównie dla osób, które nie potrzebują nawilżenia, a kwas askorbinowy rozpuszczalny w wodzie za bardzo drażni naskórek :)

   Anonimowy2 czerwca 2016 18:53 Nie rozumiem do końca o co chodzi... chcesz dodać hydrolat do tego serum, czy chcesz używać hydrolatu przed nałożeniem produktu jako tonik?

   Jeśli nie potrzebujesz zbyt dużego nawilżenia, to krem z filtrem wystarczy, on też nawilża skórę.

   Anonimowy4 czerwca 2016 15:28 A jakie to są przebarwienia? Utrwalone, czy takie czerwone, pozapalne?

   Usuń
 20. Najlepiej odstawić retinoid ok. 28 dni przed opalaniem, inaczej możesz opalić się w cętki

  OdpowiedzUsuń
 21. Witam, zaczęłam kuracje retinilem SkinCeuticals i obserwuje przestrzenie skóry zwłaszcza pod oczami. Jak długo utrzymuje się przestrzenie? Jak sobie z tym radzić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodzi o starszy wygląd skóry, tak? Retinol mocno wysusza skórę, dlatego przy kuracji retinolem musisz mocniej nawilżać skórę, gdyż okolica pod oczami bardzo szybko się odwadnia i potrzebuje tej okluzyjnej warstewki ;)

   Usuń
 22. Witam, zaczęłam kuracje retinilem SkinCeuticals i obserwuje przestrzenie skóry zwłaszcza pod oczami. Jak długo utrzymuje się przestrzenie? Jak sobie z tym radzić?

  OdpowiedzUsuń
 23. Witam! Bardzo ciekawy post! Właśnie zastanawiam się jaką kurację zimową zastosować dla mnie i mojego chłopaka, doradziłabyś? W zeszłym roku aplikowaliśmy przez 6 tygodni (raz na tydzień) kwas migdałowy 40% + kojowy, efekty raczej znikome... Mam 32 lata, cerę mieszaną z (nadal) pryszczami to tu to tam, szczególnie odkąd odstawiłam tabletki antykoncepcyjne. Po tych pryszczach mam trochę przebarwień. Ostatnio zaczęły mi pękać naczynka, nie jakoś dżo, ale jednak. Do tego mam piegi. Mój chłopak ma taką samą cerę jak ja plus trochę blizn po trądziku i bez piegów. Najbardziej zależy mi na zlikwidowaniu przebarwień potrądzikowych, jakby dało radę rozjaśnić piegi, to też fajnie, ale to w drugiej kolejności i, najlepiej jakby podrasować trochę skórę przeciwzmarszczkowo, ale to też w drugiej kolejności, najbardziej przeszkadzają te przebarwienia. Skóra do bardzo delikatnych nie należy, nie mam problemu z wysuszeniem lub podrażnieniami, na kwas migdałowy nie było żadnej negatywnej reakcji.

  OdpowiedzUsuń
 24. Witam, chcialabym połaczyc ze soba Witamine A, witamine E i kwas salicylowy w jednym kremie a raczej maści na brodawki wirusowe i uporczywy tradzik czy jest taka mozliwosc czy np. Lepiej zrobic krem z samym kwasem salicylowym a drugi z witamina A i E?

  OdpowiedzUsuń

Super, że jesteś! 👍👍👍

Jeśli temat Cię zainteresował, chcesz podzielić się swoimi doświadczeniami, a może potrzebujesz pomocy - podziel się tym w komentarzach. Jeśli wymagasz kompleksowej pomocy i nie radzisz sobie z nadmiarem informacji - warto skorzystać z moich usług: mini-porady, czy też prywatnej konsultacji.

Pamiętaj, że nie jesteś sam - trądzik, to choroba, która dotyka nie tylko osoby w wieku dorastania, ale także dojrzałym. Dołącz do społeczności i zacznij cieszyć się piękną cerą ! ❤❤❤

Jednocześnie proszę o nie reklamowanie się na moim blogu. Reklama w tym miejscu jest płatna.

Komentarze są przeze mnie moderowane. W tym miejscu obowiązują pewne zasady.

Copyright © 2016 MademoiselleEve , Blogger