10:17

OLEJOWANIE TWARZY PODSTAWY

Kilka dni temu opublikowałam post o olejach, ich zawartości kwasów tłuszczowych i potencjale komedogennym. Starałam się, by post był dla Was przede wszystkim jasny, mimo skomplikowanych zagadnień, chyba mi się to udało, bo cieszył się sporą popularnością :) Dzisiaj przedstawię Wam kilka sposobów i patentów na używanie olei. :) Wpis o tym, jak dobrać olej do typu cery znajduje się TUTAJ!, a znajdziecie go w zakładce ' Pielęgnacja twarzy' :)


Oleje - temat rzeka. Bywa, że są bardzo zdradliwe - nawet ten potencjalnie niekomedogenny, może nam poważnie zaszkodzić, jak tego uniknąć? Kluczem jest rozsądek - olei używamy wtedy, kiedy nasza skóra tego potrzebuje. Jeśli po umyciu nasza skóra jest nawilżona, wygląda całkiem nieźle - odpuśćmy sobie codzienny rytuał nawilżająco-natłuszczający, nie kładźmy nic. Prawda jest taka, że skóra 'pije' tylko to, czego w tym momencie potrzebuje - niepotrzebna warstwa kremu/oleju tworzy tylko film, który może przyczynić się do powstawania zaskórników i daje świetne warunki beztlenowcom.

Sposoby stosowania olei

Jako dodatek do kremu
Jest to najprostszy sposób stosowania olei - jeśli mamy swój ulubiony krem, ale powiedzmy jest dla nas zbyt mało treściwy - możemy dodać do niego kilka kropel dobrze dobranego oleju. Krem będzie działał jeszcze lepiej, świetnie nawilży i  natłuści naszą skórę.

Olej + kwas hialuronowy
Bardzo popularna metoda stosowania olei - olej mieszamy z  kwasem hialuronowym, dzięki HA olej wnika głębiej i nie tylko działa okluzyjnie, ale w dodatku genialnie nawilża skórę. 

Serum na bazie oleju
Na bazie oleju możemy zrobić także olejowe serum - jedynym minusem jest to, że wiele substancji nie jest rozpuszczalnych w oleju. Wyjście jest jedno - albo tworzymy emulsję, albo zostawiamy dwufazowe serum (olej + woda).

Emulsja w/o lub o/w
Na oleju możemy zrobić także emulsję - dzięki temu połączymy substancje, które są rozpuszczalne w wodzie z fazą olejową. Nasze serum może zawierać większą ilość oleju (emulsja w/o) lub większą ilość wody (emulsja o/w)

Mgiełka z 5-10% zawartością fazy tłuszczowej (oleju)
Nasz olej możemy także zastosować na codziennej mgiełki (hydrolatu), aby nie tłuścić skóry i delikatnie ją nawilżyć wystarczy 5-10% oleju - możemy dodać także emulgatory typu o/w, lub pozostawić dwufazę (ale będziemy musiały porządnie wstrząsać butelką). 

Jako dodatek do maseczek/scrubów/peelingów
Dodanie oleju do maseczek jest genialnym rozwiązaniem, zwłaszcza do maseczek algowych - olej zapobiega zasychaniu maseczki na twarzy,a  dodatkowo zwiększa działanie nawilżające alg.

Jako zabezpieczenie pod glinki
Glinki potrafią konkretnie wysuszać i podrażniać - aby tego uniknąć, możemy nałożyć cieniutką warstwę oleju pod maseczkę :)

OCM - Oil Metod Clearing (czyli metoda oczyszczania olejem) 
Mimo że jestem przeciwniczką OCM jest wiele osób, które praktykuje tę metodę i widzi super efekty.  Prawda jest taka, że nic nie oczyści lepiej skóry niż olej - łączy się z naszym sebum, usuwa wszystkie zabrudzenia, nie podrażniając i nie wysuszając przy tym cery . Jedynym ALE jest użycie ciepła, dlatego wolę stosować oleje myjące.

Olej myjący
Olej myjący jest połączeniem oleju i emulgatora. W pierwszej fazie myjemy delikatnie twarz olejem - olej łączy się z tłuszczem i zabrudzeniami,w drugiej fazie, kiedy spłukujemy olej - emulgator go emulguje (czyli łączy olej z wodą) i tworzy delikatną, białą emulsję. Skóra jest doskonale oczyszczona, nawilżona, taka metoda sprawdzi się u cer wrażliwych, podczas kuracji przeciwtrądzikowych i z problemami naczyniowymi.


Oczywiście możemy także używać olei samodzielnie - nakładać je na skórę, włosy, paznokcie - jednak ich działanie będzie silniejsze, jeśli z  czymś je połączymy :)

Pozdrawiam!

15 komentarzy:

  1. Ja własnie nakładam na twarz masło cupuacu. Wiesz coś na jego temat?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiem że jest genialne dla suchej skóry, ale niestety powoduje zaskórniki :(

      Usuń
    2. Ups, ja mam teraz przesuszoną skórę, ale w dalszym ciągu podatną na zapychanie;/

      Usuń
  2. Olej z żelem ha - najlepszy krem na świecie ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja ostatnio wymyśliłam sobie piling z oleju BD, glinki i cukru :D Ciekawe, czy się sprawdzi :)

    OdpowiedzUsuń
  4. super wpis. bardzo wiele przydatnych informacji, a bedzie wpis w którym dokładnie opiszesz jak zrobić serum, mgiełkę i inne rzeczy z tego wpisu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :) Tak, za jakiś czas pojawią się receptury na serum/mgiełki.kremy itp :)

      Usuń
  5. moim zdaniem jesteś genialna, Twój każdy post należy do bardzo ciekawych i przydatnych :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Mam olej kokosowy, kupilam go parę dni temu i kompletnie nie wiem jak się za niego zabrać xD a co do dodawania olejku do maski czy kremu itp, to każdy można czy są jakieś konkretne ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Doczytałam. Chyba w takim razie kokosowy na włosy będę stosować. Tylko z moją cerą jest dziwnie, bo niby jest normalna w kierunku suchej a jest podatna na zaskórniki pod oczami w okolicy nosa. Wielka zagadka :D

      Usuń
  7. z przyjemnością przeczytałam , poproszę dokładne receptury w kolejnych postach:)

    OdpowiedzUsuń

Super, że jesteś! 👍👍👍

Jeśli komentujesz - podpisz się. Zwracam się tak jak Ty, do konkretnej osoby. Postaram się odpowiedzieć na Twój komentarz w przeciągu kilku, najbliższych dni.

Jeśli tracisz wiarę i wymagasz kompleksowej pomocy i opieki - napisz do mnie (mademoiselleeve@wp.pl), oferuję najwyższą i najbardziej profesjonalną jakość usługi w zakresie prawidłowej pielęgnacji. Nie udzielam rozbudowanych porad ani nie polecam konkretnych produktów w sekcji komentarzy - obejmuje go zakres moich odpłatnych usług.

Proszę nie umieszczać analiz składu - w sieci istnieją specjalne narzędzia, które wykonają to zarówno za Ciebie, jak i za mnie.

Proszę o niereklamowanie się na moim blogu. Reklama w tym miejscu jest płatna oraz stosownie oznaczana, a każdy jej nieopłacony i nieskonsultowany przejaw będzie skrupulatnie moderowany.

Artykuły sponsorowane na moim blogu mają dokładne oznaczenia - jeżeli taka informacja nie znajduje się na końcu artykułu, produkty, testy kosmetyków, zdjęcia oraz opracowanie tekstu pochłonęły jedynie moje własne zasoby finansowe i czas.

Pamiętaj, że umieszczenie komentarza to świadoma akceptacja regulaminu - jeśli zostaje on naruszony - podlega moderacji administratora. Nie tłumaczę się dlaczego - bądźmy tutaj dla siebie ludzcy.

Cześć!